Fortuna czyha w lesie (2005)

Zenon Okrzasa, prawnik z wykształcenia, jest człowiekiem niezwykle spokojnym, by nie powiedzieć fajtłapowatym. Nie wdaje się z nikim w żadne zatargi, jest poczciwy i uczynny. Pożycza namolnemu sąsiadowi młotek, choć ten nie oddał mu jeszcze kilkunastu innych narzędzi, które brał tylko na chwilę.
Drobny cwaniak częstuje się na dodatek papierosami i obiecuje zwrócić wszystko nazajutrz, ale nie wygląda na takiego, który kwapiłby się z oddawaniem pożyczonych rzeczy. Tymczasem Zenon wybiera się za miasto z rudowłosą konkubiną Renatą. Objuczony manelami mężczyzna podąża po łące za damą szukającą odpowiedniego miejsca na piknik.
Posłusznie rozpala grilla, piecze kiełbaski, nadmuchuje materac, odgania muszki i komary, a wszystko po to, by zadowolić swą nadąsaną panią. Kiedy Renata śpi, Zenon wybiera się na krótki spacer po lesie. Niespodziewanie jego wzrok przykuwa czarny skórzany portfel. Zawartość jest imponująca: plik dwustuzłotowych banknotów, razem 10 tysięcy złotych. Ponieważ Zenon nie znajduje żadnych dokumentów właściciela, postanawia odnieść portfel do pobliskiego komisariatu policji, w nadziei, że ktoś zgłosi się po zgubę. Wieść o jego niespotykanym postępku obiega okolicę, sensacyjną wiadomość nagłaśniają media. O Zenonie Okrzasie piszą gazety, przed gmachem powiatowej komendy policji rozmawia z nim reporterka Lux TV, wychwalając jego uczciwość i bezinteresowność. Również społeczeństwo z pewnością doceni taką szlachetną postawę. Tymczasem sprawy przybierają całkiem inny obrót. Znajomi Zenona i zupełnie obcy ludzie uważają go za kompletnego idiotę, frajera i nieużytka, człowieka aspołecznego, a nawet groźnego dla otoczenia. Koledzy odwracają się od niego, nie mogąc mu darować takiej niefrasobliwości i bezmyślności, przecież 10 tysięcy starczyłoby na flaszki do końca życia, które wspólnie mogliby wypić. Zenon traci mieszkanie, pogardza nim sąsiad, odchodzi też od niego zawiedziona Renata, a szef zwalnia go z pracy w agencji nieruchomości, w której nie ma miejsca dla frajerów. Bez dachu nad głową, bez przyjaciół, samotny i bezrobotny Zenon miota się, targany wątpliwościami i wyrzutami sumienia. U nikogo nie znajduje wsparcia ani zrozumienia. W końcu dowiaduje się, że źródłem wszystkich jego nieszczęść jest zbyt dobre wychowanie i nie ma dla niego ratunku. Odmiana losu przychodzi całkiem niespodziewanie. [TVP]


Produkcja: 2005
Premiera: brak informacji

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Zenon Okrzasa

Renata

Kobieta Pokorna

Kobieta z Torbami

Pani Redaktor Z Telewizji Lux

Córa Koryntu

Pani Mecenas

Pani Basia

Siostra Zenona Okrzasy

brat Swego Brata

Gangster Ze Skody

Prawdziwy Przyjaciel

Kamienicznik

Robert

Pisarz Fantasta

Człowiek Z Cyrku

Psycholog

Szef Zenona

Fałszywy Przyjaciel

Podinspektor Grzegorz Flinta

Żebrak

Gangster Z Czarną Teczką

Kolekcjoner Narzędzi

Kolekcjoner Kobiet

Ksiądz

i inni.


Notatki:
Według informacji zamieszczonej na witrynie Film Polski pierwowzorem scenariusza filmu jakoby miała być znana powieść Jaroslava Haška „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas Wojny Światowej”. Jednak jowialny Szwejk Haška, aczkolwiek może wydawać się podobnie fajtłapowaty do głównego bohatera filmu Nyczki, był przecież bardzo inteligentną postacią tylko udającą kompletną ciamajdę, podczas gdy postać filmowego Zenona Okrzasy to dobrze wychowany i uczciwy naiwniak, a innych podobieństw między Szwejkiem i Okrzasą nie ma - nie tylko czasy i sytuacje, ale wręcz wszystko inne różni ich postacie. Dlatego informacja ta wydaje się nam fałszywa - lub też autorowi tego skądinąd niezłego filmu, jeżeli rzeczywiście chciał stworzyć postać współczesnego odpowiednika Szwejka w postaci Okrzasy po prosty chybił.
[888 / www.filmypolskie888.blogspot.com]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.150527

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz