Komornik (2005)

Młody komornik sądowy Lucjan Bohme działa w Wałbrzychu i okolicach. Miejscowe zakłady przemysłowe poupadały, panuje duże bezrobocie, wielu ludzi żyje w biedzie. W takim miejscu działalność komornicza nabiera wyjątkowo dramatycznego wymiaru, budzi szczególny sprzeciw. Zwłaszcza że Bohme wykonuje swoje obowiązki z niezwykłą konsekwencją i skutecznością, bezwzględnie egzekwując należności. Niewiele sobie robi z tego, że gdziekolwiek pojawia się z aplikantem Jaśkiem, budzi przerażenie lub agresję. Chociaż sam pochodzi z ubogiej rodziny, nie ma nawet odrobiny litości dla dłużników. Jest jednakowo zacięty wobec bogatego producenta okien, Wiśniaka, który sprytnie przepisał większość majątku na żonę, jak i wobec staruszki, której rekwiruje stary zegar, jedyną pamiątkę po zmarłym synu.
Nie omieszka nawet zająć sprzętu ratującego życie na jedynym w mieście oddziale intensywnej terapii w zadłużonym szpitalu.
Dokonuje też spektakularnej akcji wykopania z grobu staruszki, żeby udowodnić, że jej wnuk, dobrze zapowiadający się piłkarz Marczak, lokalny idol z szansami na awans do I ligi, bezprawnie zaciągnął na nazwisko zmarłej babci kredyt w wysokości 8 tys. zł. Jeśli chłopak pójdzie siedzieć, przekreśli to jego dalszą karierę i zniweczy nadzieje kibiców.
Pewnego dnia Lucjan spotyka przed gmachem sądu swoją dawną miłość, Gosię, kiedyś szkolną piękność, dziś zmęczoną życiem, zaharowaną pielęgniarkę, matkę ciężko chorej córeczki i żonę alkoholika. Ich rozmowa w kawiarni uświadamia obojgu, jak bardzo się od siebie oddalili, żyjąc teraz w zupełnie innych światach. Przypadek sprawia, że niebawem Lucjan przybywa na kolejną egzekucję komorniczą właśnie do jej domu.
Bezkompromisowość i żelazna konsekwencja nieprzekupnego Lucjana w egzekwowaniu prawa sprawiają, że może się pochwalić najwyższym w regionie wskaźnikiem ściągalności, co przynosi mu znaczne profity. Bohme jeździ więc luksusowym samochodem, nosi eleganckie garnitury i romansuje z żoną jednego z prawników zatrudnionych w miejscowym sądzie, piękną Anną Zenke, również prawniczką. Na założenie własnej rodziny nie ma czasu, tak bardzo pochłania go kariera. Nie ma też przyjaciół, a znajomi wywodzą się wyłącznie z tego samego kręgu zawodowego. I właśnie znajomi prawnicy i komornicy zaczynają się niepokoić rygoryzmem Lucjana, który coraz bardziej wybija się na ich tle, co pozwala przypuszczać, że ich większa łagodność wobec dłużników może mieć niebezpieczne, korupcyjne podłoże. W trosce o swoje dobre imię i własne interesy obmyślają więc plan...
Inne tytuły: "The Collector"
Produkcja: 2004-2005
Premiera: 7 październik 2005

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Lucjan Bohme
mecenas Anna Zenke, kochanka Lucjana
pielęgniarka Gosia Bednarek, była dziewczyna Lucjana
Jasiek Marczak, asystent Lucjana
prezes Chudy
Wiśniak
Horst
Robert Chełst
prokurator
Zenke, mąż Anny
Romański
Horstowa
Bednarek, mąż Gosi
Abramow
Marczak
sekretarka Kasia
znajomy Jaśka Marczaka
robotnik
żona Chudego
żona Romańskiego
sprzątaczka, sąsiadka Bednarków
Alinka Bednarek, córka Gosi
sekretarka w prokuraturze
lekarz na OIOM-ie
lekarz
prowadzący aukcję
urzędniczka
Gromek, uczestnik pogrzebu Chełsta
-
Kołodziejski
Kołodziejska
gospodarz domu
-
Kalinowski
Justyna, sekretarka Bohmego
-
właścicielka zegara
-
-
-
policjant w mieszkaniu Bednarka
w napisach nazwisko: Wędałowski
kelnerka Basia
nie występuje w napisach
i inni.IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)

ENGLISH

"The Collector"


Polish with English subtitles.

Lucjan Bohme is a ruthless debt collector working in a post-industrial Silesian town. In the land of unemployment and misery, he's got a lot of work and no mercy at all. Until something happens...

Directed by: Feliks Falk
Music by: Bartłomiej Gliniak
Starring: see complete cast listing in Polish section "Obsada" (above)

IMDb (English)
Wikipedia (English)POL.04.170116
ENG.02.170116


(POL) polski, (ENG) English subtitles,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz