Fundacja (2006)

Ze Stanów Zjednoczonych wraca do kraju Mieczysław Małecki, który oficjalnie prowadzi firmę sprzątającą, a nieoficjalnie ma pomysł na oszustwo swego życia.
Plan jest teoretycznie prosty, jednak oparty jest jedynie na przeczuciach Małeckiego i jego analizie informacji prasowych. Ryzykując właściwie wszystko, bez podawania szczegółów, włącza w to całą rodzinę, a nawet obcych...


[ ZNASZ LEPSZY LINK WIDEO? ZGŁOŚ W KOMENTARZU PONIŻEJ! ]


Inne tytuły: "The Foundation"
Produkcja: 2006
Premiera: 10 październik 2008

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Mieczysław Małecki
Darek Koliba, narzeczony Anki
Halinka Małecka, żona Mieczysława
Anka Małecka, córka Mieczysława
prokurator Wacław
Kazia
poseł wrażliwy na sprawy społeczne
kredytobiorca Gajewski
Gajewska
prezes banku
Zawirski, kierownik lotniska
psychiatra
Anita, żona prokuratora
ekspert
bankowiec Mirosław Kurski
prezydent miasta
żona prezydenta miasta
matka chłopca bez nogi
matka
ojciec chłopca bez ręki
chłopiec
chłopiec
chłopiec z kulami; w napisach imię: Xawery
-
-
-
-
-
listonosz Filip
-
majster
-
-
-
-
prezes sądu
facet sprzedający Darkowi "płyn hamulcowy"
-
i inni.


Notatki:
Kanwą scenariusza filmu są wydarzenia autentyczne. Na początku lat 1990-tych obiektem podwyższonego zainteresowania mediów stali się pijani kierowcy, a polski Sejm uchwalił ustawę, na mocy której nałożono na nich - oprócz zwyczajowej kary - obowiązek wpłaty "nawiązki" na rzecz organizacji zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Ustawodawca nie sprawdził jednak, że.. takowych stowarzyszeń praktycznie nie było. Dwóch drobnych oszustów błyskawicznie założyło wówczas odpowiednią "fundację", inkasując w ciągu kilku następnych lat około czterech milionów złotych, z których ogromna większość poszła do ich prywatnych kieszeni.
Dzieje tego "legalnego oszustwa" (wszak wszystko działo się w majestacie prawa) posłużyły reżyserowi za pretekst do nakręcenia filmu z jednej strony mocno osadzonego w realiach, z drugiej zaś wyraźnie i celowo skręcającego w stronę przerysowanej satyry (film dedykowany jest autorowi "Martwych dusz" - Nikołajowi Gogolowi).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.161019

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz