Jasne błękitne okna (2006)

Sygita i Beata wychowują się i dorastają w sielskich Maciejowicach, gdzie czas płynie wolniej, a życie toczy się swoimi utartymi koleinami. Ich przypadkowa znajomość przeradza się w wielką przyjaźń, która przetrwa całe dzieciństwo i wczesną młodość, ale potem ich drogi się rozejdą. Ciekawska, wsadzająca wszędzie swój nos Sygita jest pewną siebie jedynaczką, nie rozstaje się ze swym czworonożnym pupilkiem o imieniu Król. Ma też wiernego przyjaciela w Marku, który przynosi jej ulubioną polo - cocktę. W jej rodzinnym domu dominuje matka, starszy ojciec żyje we własnym świecie iluzji.
Pewnego dnia Sygita jest świadkiem sprzeczki nieznajomej dziewczynki z matką. Rówieśniczka o imieniu Beata kłóci się o ubiór do szkoły.
Najstarsza z trojga rodzeństwa dziewczynka pochodzi z biednej rodziny, ojciec jest alkoholikiem, a matka ma na głowie cały dom.

  Utalentowana muzycznie Beata gra na wiolonczeli, mając nadzieję, że kiedyś wyrwie się z prowincjonalnego miasteczka w wielki świat.
Drogi dorosłych przyjaciółek się rozeszły, ich życie potoczyło się zupełnie inaczej. Beata wyjechała do Warszawy, gdzie robi karierę w show - biznesie: występuje w telewizyjnych serialach i programach rozrywkowych i nadal gra na wiolonczeli. Ma nowocześnie urządzone mieszkanie i przystojnego męża Artura, dyrektora programowego w jednej z telewizyjnych stacji. Sygita została w rodzinnych Maciejowicach, poślubiła Marka, sympatię z dzieciństwa. Ma śliczną kilkuletnią Marysię i pędzi marny żywot u boku męża alkoholika, zarabiając na utrzymanie całej rodziny jako krawcowa. Nie może sobie pozwolić nawet na krótki wypad z córką nad morze.
W domu opływającej w luksusy Beaty trwa szampańska impreza z okazji kolejnego sukcesu, który świętuje cała śmietanka towarzyska show - biznesu. Rozbawiona gospodyni jeszcze nie wie, że jeden telefon odmieni jej dotychczasowe życie. W trakcie zabawy dzwoni Sygita, gratuluje występu w telewizji, z którego są dumne całe Maciejowice.
Złakniona wieści ze świata Sygita namawia Beatę do odwiedzin starych kątów, a ona skwapliwie korzysta z zaproszenia. W podróży do Maciejowic towarzyszy jej mąż Artur. Przyjaciółki nie widziały się osiem lat, stęsknione i szczęśliwe padają sobie w ramiona. Sielanka nie trwa jednak długo. Wkrótce ich przyjaźń zostanie wystawiona na ciężką próbę. Obie będą musiały walczyć z okrutnym losem. [TVP]
Produkcja: 2006
Premiera: 12 styczeń 2007

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Beata; w napisach imiona: Beata Aleksandra
Sygita Barczuk
Marysia, córka Sygity i Marka
Beata w młodości
Sygita w młodości
Marek Barczuk, mąż Sygity
Artur, mąż Beaty
Marek w młodości
Rogasiowa, matka Beaty
Nina, matka Sygity
Józef, ojciec Sygity
Miecio Rogaś, ojciec Beaty
Ola, kochanka Artura
Kamil
mała siostra Beaty
spec
Zbigniew
prowadzący talk show
lekarz
babcia Beaty
lekarz
rzeźnik
fryzjer
w składzie: Eryk Sarniak, Michał Witkowski, Maciej Sobczyński, Mateusz Gągol; w napisach nazwa zespołu: Out of tunes
-
-
-
-
-
-
-
-
-
wielodzietna matka
-
-
-
-
mężczyzna na imprezie u Beaty; nie występuje w napisach
i inni.


Notatki:
Scenariusz filmu o kobietach został oparty na pomyśle aktorki Beaty Kawki, odgrywającej zresztą jedną z głównych ról. Źródłem inspiracji dla Beaty Kawki stały się własne doświadczenia i przeżycia, choć ostatecznie w filmie niewiele się ostało prawdziwych wątków z jej biografii. Pomysł aktorki dojrzewał latami, pracowało nad nim wielu ludzi, powstawały kolejne wersje, a każdy z twórców miał swój osobisty wkład w konstruowaniu scenariusza.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170316

(POL) polski,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz