Handlarz cudów (2009)

Stefan, trzydziestokilkuletni zaleczony alkoholik, objeżdża szpitale i domy opieki społecznej, w których wygłasza prelekcje na temat swego nawrócenia i jego roli w skutecznej walce z nałogiem. Zbiera przy okazji pieniądze na pielgrzymkę do słynącego cudami sanktuarium w Lourdes. Tam bowiem spodziewa się otrzymać specjalną łaskę, dzięki której ostatecznie pokona swą chorobę. Przekonujące wystąpienia Stefana zjednują mu licznych słuchaczy. Wielu z nich oprócz pieniędzy wręcza mu kartki z intencjami do przedstawienia Matce Bożej w Lourdes. Fragment jednej z prelekcji słyszy również dwoje dagestańskich dzieci, którym grozi deportacja. Przebywają w domu opieki czekając na wyrok sądu, lecz cały czas marzą o ucieczce i odnalezieniu ojca, który wiele lat temu wyemigrował do Francji. A ponieważ Stefan tam jedzie, więc Niewiele myśląc Urika i Hasim uciekają z ośrodka i ukrywają w bagażowej części należącego do "Polaka" zdezelowanego minivana.
Kiedy Stefan odkrywa pasażerów na gapę, stara się ich pozbyć, lecz okazuje się to trudniejsze niż przypuszczał. Okradziony z pieniędzy, w chwili słabości znów sięga po butelkę.W ośrodku, skąd uciekły dzieci, zaczynają go podejrzewać o oszustwo. A poza tym początkowo nieznośna obecność Uriki i Hasima staje się dlań coraz mniej dolegliwa, gdy w obojgu zaczyna dostrzegać jeszcze bardziej przestraszonych i zagubionych życiowych rozbitków niż on sam. [TVP]
Inne tytuły: "Miracle Seller"
Produkcja: 2009
Premiera: 9 październik 2009 (Korea Południowa / Pusan Film Festival)
               30 kwiecień 2010 (Polska)

Reżyseria:
reżyseria
reżyseria

Muzyka:
muzyka
muzyka


Obsada:
Stefan
Urika
Hasim
doktor Jaworska
Zbyszek Magierski
Mahmud Gamzatov, ojciec Uriki i Hasima
Czarny
kierownik izby wytrzeźwień
taksówkarz
taksówkarz
sprzedawczyni w sklepie spożywczym
sprzedawczyni w sklepie obuwniczym
pacjent
pacjent
Zośka
kierownik domu opieki
ochroniarz
kobieta w domu opieki
lokator domu opieki
dziewczyna z baru
brat Mahmuda
brat Mahmuda (nie występuje w napisach)
żona Mahmuda (nie występuje w napisach)
garçon (nie występuje w napisach)
stara kobieta (nie występuje w napisach)
i inni.


Notatki:
Reżyserski debiut kinowy Jarosława Szody i Bolesława Pawicy. Szoda wcześniej parał się głównie profesją operatora (zdjęcia w "Handlarzu" są jego autorstwa). Pawica dał się poznać przede wszystkim jako twórca filmów dokumentalnych i reżyser ważnych imprez estradowych. Obaj zresztą często pracowali w duecie, tyle że kręcąc...teledyski. "Handlarzem cudów" udowodnili, że w pełnometrażowej fabule czują się znakomicie. Potwierdzają to liczne nagrody (m.in. na festiwalach w Gdyni, Koninie i Chicago) oraz uznanie krytyków.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170316

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz