Niezawodny system (2008)

Melancholijna opowieść o dystyngowanej starszej pani, pielęgnującej najpiękniejsze wspomnienia, które mąci jednak pewne przykre wydarzenie sprzed kilkudziesięciu lat. Maria mieszka samotnie w starej kamienicy, otoczona pamiątkami z przeszłości. Na honorowym miejscu w jej pokoju stoi stara fotografia młodzieńca w mundurze oficera. Uprzejma i miła kobieta unika jednak bliższych kontaktów z ludźmi, nawet z sąsiadami, choć przeżyła w tej kamienicy 40 lat.
W każdą pierwszą sobotę miesiąca Maria gra w kasynie, zawsze obstawiając te same numery, za tę samą skromną kwotę. To jej sekretny niezawodny system, który ma w końcu doprowadzić do wygranej. Od pewnego czasu przygląda się starszej pani z zaciekawieniem młody człowiek, Julian, bywalec kasyna.
W końcu zagaduje ją i wypytuje o taktykę w obstawianiu, a ona tajemniczo odpowiada, że trzeba mieć system, żeby wygrać i jednocześnie nie przegrać życia. Od tej pory ta myśl nie daje spokoju Julianowi. Okazuje się, że Maria potrzebuje pieniędzy na wykupienie od antykwariusza naszyjnika z brylantami, który straciła jako młoda dziewczyna. Postąpiła wówczas bardzo lekkomyślnie, okłamując kochającego ją ojca, a także wspaniałego narzeczonego Witolda, który obdarował ją owym bezcennym klejnotem, i w dodatku narażając na utratę dobrego imienia swoją uczciwą służącą Hanię. Młodzieńcze wybryki Marii i jej zamiłowanie do hazardu, doprowadziły do wielu nieszczęść, za która teraz cierpi.
Pieniędzy potrzebuje również Julian, który jest nawet gotów dopuścić się przestępstwa, by wyjść z kłopotów. W pełnej melancholijnych wspomnień, samotnej egzystencji Marii ważną rolę zaczynają nagle odgrywać różne osoby: jej nowa sąsiadka, która wprowadziła się niedawno z kilkuletnią córką Lusią oraz sąsiad Leon, starszy już pan, który przy Marii odzyskuje wolę życia, a także antykwariusz, cierpliwie czekający na pieniądze za naszyjnik, choć sam wpadł w poważne kłopoty finansowe.
Wszystkie zazębiające się tu wątki mają wielkie znaczenie w rozwoju dalszych wydarzeń, które wpłyną na zaskakujące zakończenie. [TVP]
Produkcja: 2008
Premiera: 16 maj 2008

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Maria

Leon

Julian

młoda Maria

ojciec Marii

antykwariusz

Lusia

matka Lusi

Witold, narzeczony Marii

Albin Gąsiorek

Gąsiorkowa

lekarz

klient antykwariatu

komornik

Mietek, pomocnik komornika

listonosz

sprzedawczyni

Hania, pokojówka Marii

bywalec na aukcji

stały klient kasyna

chłopak z dywanem

dziewczyna ze skrzypcami

prowadzący aukcję

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

w napisach nazwisko: Ubake

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

i inni.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.161110

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz