Produkcja: 2005
Premiera: 31 sierpień 2005
„Sushi”
Producent filmowy Marek otrzymuje propozycję zrealizowania krótkiego filmu o „Solidarności”. Do pomocy angażuje przyjaciół, specjalistów działających głównie w reklamie. Wspólnie zastanawiają się, co im dała „Solidarność”...Reżyseria:
Muzyka:
brak informacji
Obsada:
Majka
Marek
Andrzej
Masakazu Miyanaga
dostawca sushi
i inni.
„Torba”
Dwaj złodzieje kradną w pociągu torbę współpasażerowi. Ku ich rozczarowaniu, w środku są "tylko" ulotki odbite na powielaczu. Pozbawiony torby młody chłopak zostaje mimo to aresztowany na kolejnej stacji przez tajniaków. W jednym ze złodziei budzi się na chwilę szlachetniejszy odruch...Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
starszy żul
młodszy żul
student, właściciel torby
i inni.
„Tablice”
Fabularyzowany dokument o historii tablic, na których - z pomocą dwóch studentów - strajkujący stoczniowcy z Gdańska spisali swoje postulaty, a następnie wywiesili je na bramie stoczni. W 1981 roku, pierwszego dnia stanu wojennego, z Muzeum Morskiego zabrali je funkcjonariusze SB. Nie wiedzieli jednak, że to kopie, a oryginały wywiózł wcześniej kustosz...W 2003 r. tablice zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
student Rybicki
student Grzywaczewski
-
-
i inni.
„Wielki wóz”
Trzech młodych polskich grotołazów podczas eksploracji jaskini we włoskich Alpach zostaje uwięzionych pod ziemią. Oczekując na pomoc, dowiadują się od kolegów o podpisaniu porozumień sierpniowych. Staje się to pretekstem do rozmowy o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, ich nadziejach i marzeniach...Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Janek
Rudy
Staszek
Włodek
i inni.
„Długopis”
Janusz chce się dorobić na wielkich, plastikowych długopisach z wizerunkiem papieża, nikt ich jednak nie kupuje. Przełom następuje w chwili, gdy takim właśnie długopisem Lech Wałęsa podpisuje porozumienia sierpniowe...Reżyseria:
Muzyka:
brak informacji
Obsada:
Janusz
żona Janusza
Jurek, przyjaciel Janusza
i inni.
„Benzyna”
Sierpień 1980 roku. W pociągu jadącym na Wybrzeże spotykają się dwaj młodzi ludzie, Tomek i Filip. Obaj czytają "Małą apokalipsę" Tadeusza Konwickiego. Filip wiezie ze sobą kanister z benzyną. W trakcie rozmowy Tomek nabiera przekonania, że współpasażer chce dokonać samospalenia i w żarliwych słowach próbuje go powstrzymać...Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Filip
Tomek
żona Filipa
i inni.
„Czołgi”
Krzysztof Zanussi wraca wspomnieniami do czasów, gdy zimą 1981 r. realizował w Krakowie zdjęcia do biografii Jana Pawła II. Prawdopodobieństwo wkroczenia wojsk radzieckich do Polski sprawiło, że gdy do jednej ze scen statyści mieli przywdziać mundury radzieckie i niemieckie, wszystkie ręce wyciągnęły się po niemieckie. Dokument fabularyzowany.Reżyseria:
Muzyka:
brak informacji
Obsada:
asystent reżysera
sierżant
i inni.
„Krajobraz”
Obraz Stoczni Gdańskiej w 2005 roku, będący przygnębiającą metaforą tego, co stało się z "Solidarnością". Rdzewiejące hale, puste doki, śmieci unoszone wiatrem. Po historycznej kolebce związku kręcą się tylko zagraniczne wycieczki, a dawni pracownicy są w większości bezrobotni...Film dokumentalny.
Reżyseria:
Muzyka:
brak informacji
„Co się stało z naszą Solidarnością?”
Długi teledysk w którym Grzegorz Markowski, wraz z dwoma młodymi raperami - Bzykie, i Guzikiem (z zespołu Wu-Hae) dramatycznie wyśpiewał historię Polski ostatnich 40 lat.Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
w roli własnej
w roli własnej (pod pseud. Bzyk)
w roli własnej (pod pseud. Guzik)
i inni.
„I wie pan, co?”
Roman, przedsiębiorca i dawny więzień polityczny, udaje się do banku z podaniem o kredyt. Przyjmuje go prezes banku, dawny dygnitarz partyjny i prokurator, który aresztował członków opozycji, w tym także Romana - a teraz znów ma zadecydować o jego przyszłości...Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
prezes banku
Roman
Teresa, żona Romana
sekretarka prezesa
i inni.
„Krótka historia pewnej tablicy”
Dzieje białej tablicy z wypisaną charakterystycznymi, czerwonymi literami nazwą "Solidarność". Po okresie walki i euforii zwycięstwa mity i symbole stopniowo odchodzą w niepamięć. Wystawiona na sprzedaż tablica ląduje ostatecznie w rekwizytorni...Film animowany.
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
prowadzący aukcję
i inni.
„Człowiek z nadziei”
Zapis spotkania twórcy "Człowieka z żelaza" i pary odtwórców głównych ról - Krystyny Jandy i Jerzego Radziwiłowicza - z Lechem Wałęsą w wielkiej, pustej sali gdańskiego kina Neptun. W 1980 roku, gratulując Wajdzie dzieła o sierpniowym zrywie, Wałęsa zachęcał go jednocześnie do nakręcenia kolejnego - "Człowieka z nadziei"...Jak już wiemy dzisiaj (w 2014 roku), Wajda w końcu nakręcił taki film.
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
w roli własnej
w roli własnej
w roli własnej
w roli własnej
i inni.
„Ojciec”
Trzydziestoletnia kobieta opowiada o tym, jak "Solidarność" zmieniła życie jej rodziny, a zwłaszcza ojca - idealisty, który "nie załapał się" do kolejki po profity i zaszczyty, ale jego córka może żyć w wolnym kraju...Fabularyzowany dokument wykorzystujący materiały archiwalne nakręcone przez ojca reżyserki, wówczas znanego dokumentalistę.
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
ojciec
Maja
Maja w wieku 7 lat
Maja w wieku 15 lat
i inni.
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
02.141206
(POL) polski, (ENG) English subtitles,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz